Obzirom da su i druge vlade, pa i naša kod prodaje Mobtela, očekivale manje cifre ponuda, moja procena je da će Slovenci ipak dobiti više nego što realno očekuju (oko 1,3 mlrd Evra), naročito ako se uzme u obzir mala zaduženost i prisutnost TSLO na tržištima drugih zemalja, posebno u oblasti Interneta. Znači onaj ko kupi, osim slovenačkog, može da računa i na tržišta Gibraltara, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Albanije i Kosova. Inače, TSLO na domaćem tržištu u fiksnoj telefoniji ima 90% tržišnog udela, a u mobilnoj oko 70%. Slovenija ima veoma dobru penetraciju broadbanda (na nivou evropskog proseka) i ima dobre perspektive kad je ponuda novih naprednijih (i isplativijih) usluga u pitanju, dok su tržišta na kojima je TSLO ostvario učešće u tom pogledu vrlo perspektivna.
Sve u svemu, prodaja dela Telekoma Slovenije biće interesantan pokazatelj i referenca i za buduću prodaju Telekoma Srbija. Mislim da će na osnovu nje biti moguće izvući mnoštvo korisnih zaključaka. Ukoliko neko ne istrči sa extra-ponudom (npr. Rusi ili Arapi), objektivno gledano najozbiljniji kandidat je Deutche Telecom. Međutim, upravo zbog “rasprostranjenosti” TSLO moguća su iznenađenja, i kad je kupac i kad je cena u pitanju. Ili će biti da samo Telekom Srbija i Telenor dobro plaćaju kad kupuju.
I par pitanja čitaocima za razmišljanje : Zašto se Telekom Slovenije prodaje sada kad mu ide dobro i kad je ostvario upliv i na druga tržišta u razvoju ? Ko bi inače kupio firmu u stagnaciji i za koliko bi je kupio ? Može li tim samo sa domaćim igračima da igra Ligu šampiona ?
Нема коментара:
Постави коментар